SF til landmænd: Økologi eller regelsmæk

SF ser gerne flere økologiske grise som disse to, der nyder livet på marken ved Krogagergård ved Ringsted. Arkivfoto
SF ser gerne flere økologiske grise som disse to, der nyder livet på marken ved Krogagergård ved Ringsted. Arkivfoto
Lyt til artiklen

Skal det være sjovt at være landmand, må man hellere omlægge produktionen til økologi, hvis en S-SF-regering kommer til magten.

SF har netop fremlagt sit ifølge eget udsagn mest ambitiøse erhvervsudspil nogensinde. Og for landmænd betyder det, at hvis de vil være økologiske, vil de blive strøget med hårene – for eksempel i form af omlægningsstøtte.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her