Villy Søvndal (SF)

Lyt til artiklen

Villy Søvndals dagsform er ikke så god, som SF havde håbet. Efter meningsmålingerne tæt på 20 procent midt i valgperioden, var der en forventning om, at SF kunne vokse sig endnu større.

Men SF er tværtimod gået tilbage i målingerne i løbet af valgkampen og ligger nu til at tabe en håndfuld mandater. SF-toppen gik i panik en uge inde i valgkampen og bekendtgjorde, at forskellene mellem Socialdemokraterne og SF bestemt var til at få øje på. Urolighederne gav Søvndal endnu mere usikker grund under fødderne og svækkede den S-SF-alliance, som SF ellers har ofret så mange kræfter på at opbygge. Samtidig er Søvndal blevet presset fra begge sider af både de radikale og Enhedslisten, som er gået voldsomt frem i valgkampen. Når SF’erne alligevel vil smile i dag, så er det, fordi det trods besværet ser ud til, at rød blok vil vinde regeringsmagten. Sker det, er det projekt, som SF søsatte i 2008, lykkedes, og SF’ere skal køre i ministerbiler. Mærkesag vist i Politiken: Forbedring af forholdene i psykiatrien. Ud over det fælles program med S vil SF især kæmpe for to lærere i de små klasser, billigere tog- og buskort og flere praktikpladser. Mål: SF havde ved valgkampens start et mål om at vokse lidt over seneste valgresultat. Nu er Søvndal tilfreds med et resultat på linje med 2007-valget.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her