Ole Birk Olesen indlagt til observation for hjertefejl

Nyvalgt. Ole Birk Olesen er kommet ind i Folketinget men må foreløbig vente på dom fra lægerne, der undersøger ham for en mulig hjertefejl.
Nyvalgt. Ole Birk Olesen er kommet ind i Folketinget men må foreløbig vente på dom fra lægerne, der undersøger ham for en mulig hjertefejl.
Lyt til artiklen

Det var i mere end én forstand en dramatisk aften for Ole Birk Olesen fra Liberal Alliance, der i går blev valgt ind i Folketinget for Liberal Alliance.

Under partiets valgfest på Axelborg i København var luften tæt og stillestående. Det var så varmt, at flere af deltagerne i valgfesten besvimede i det tætpakkede lokale i løbet af aftenen og blandt dem Ole Birk Olesen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her