Søvndal dropper CIA-undersøgelse

Afvisning. Udenrigsminister Villy Søvndal (SF) nu, at der ikke længere er brug for en CIA-undersøgelse.
Afvisning. Udenrigsminister Villy Søvndal (SF) nu, at der ikke længere er brug for en CIA-undersøgelse.
Lyt til artiklen

Den nye regering løber fra løftet om at få undersøgt, om den amerikanske efterretningstjeneste CIA har brugt dansk luftrum til tjenestens hemmelige fangeflyvninger.

Selv om de radikale, Socialdemokraterne, SF og Enhedslisten ellers så sent som i september krævede en uvildig undersøgelse af fangeflyvningerne, så mener udenrigsminister Villy Søvndal (SF) nu, at der ikke længere er brug for en sådan.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her