SF åbner slagsmål med de radikale om ulighed

Udmelding. Regeringen havde gjort mere ved uligheden, hvis det ikke havde været for de radikale, mener SF's politiske ordfører, Jesper Petersen.
Udmelding. Regeringen havde gjort mere ved uligheden, hvis det ikke havde været for de radikale, mener SF's politiske ordfører, Jesper Petersen.
Lyt til artiklen

Det er de radikales skyld, at de ting, der kunne have skabt mere lighed i samfundet, i stort omfang er blevet pillet ud af regeringsgrundlaget. Beskyldningen kommer fra SF, som dermed for første gange åbner for et offentligt slagsmål mellem regeringspartierne om, hvem der bærer ansvaret for de mange beskyldninger om løftebrud, som især har ramt SF efter regeringsdannelsen.

»Vi er jo i regering med et parti, der ikke har samme målsætning om lighed som os og ikke samme målsætning om at finde finansiering til bedre velfærd og bedre folkeskoler«, siger politisk ordfører Jesper Petersen (SF).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her