Radikale: Søren Gade fortjener rigsretssag

Rigsretsag. De radikale er ikke tilfredse med forhenværende forsvarsminister Søren Gades ageren i sagen om torturfanger i Irak.
Rigsretsag. De radikale er ikke tilfredse med forhenværende forsvarsminister Søren Gades ageren i sagen om torturfanger i Irak.
Lyt til artiklen

Flere partier begynder åbent at rasle med den helt store politiske sabel, en rigsretssag, mod tidligere forsvarsminister Søren Gade (V). Hvis eksministeren i 2004 bevidst holdt oplysninger om fangemishandlinger tilbage for Folketinget, vil der være tale om et groft brud på ministeransvarlighedsloven. Det mener udenrigsordfører Rasmus Helveg Petersen (R), som er rystet over, at det først nu er kommet til offentlighedens kendskab, at den danske Irakbataljon i sommeren 2004 under flere tilsynsbesøg i irakiske fængsler fik kendskab til, at fanger overladt til irakiske myndigheder berettede om fysisk mishandling.

LÆS ARTIKEL Gade: Politikere løber fra ansvar

»Hvis tilbageholdelsen af oplysninger er sket i ond vilje, er der tale om rigsretsstof. Så er der formentlig tale om et brud på ministeransvarlighedsloven. Vi er oppe i de mest alvorlige kategorier«, siger han.

Stregede oplyninger ud

Ifølge Information viste oplysningerne fra et af tilsynsbesøgene, at 8 af 15 adspurgte irakiske fanger i al-Makil-fængslet i Basra havde klaget over fysiske overgreb, i flere tilfælde af grov karakter.

Oplysningerne nåede via Forsvarskommandoen til Forsvarsministeriet, som imidlertid valgte at strege alle oplysninger om mishandling ud, da der skulle fabrikeres et folketingssvar til Enhedslisten.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her