Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Dansk økonomi har det bedre end frygtet

Lyt til artiklen

Det går bedre end ventet med det offentlige underskud. Det lander på 75 milliarder kroner, eller 26 milliarder kroner mindre end regeringen spåede i december i økonomisk redegørelse.

Det viser regeringens konvergensprogram, som fremlægges i dag, skriver Berlingske.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
USA har efterladt forurening i Grønland, der er mere omfattende, end det tidligere har været fremme. Det viser en kortlægning, som Politiken har foretaget af USA’s mindst 36 tidligere baser og militære installationer på verdens største ø. Flere hundredetusinde liter dieselolie, mange tusind tons farligt eller forurenet affald, millioner af liter lavradioaktivt spildevand, miljøgifte og tungmetaller er efterladt i den grønlandske natur. Forureningen skader muslinger og andre havdyr. Nu vil USA tilbage til flere af baserne.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her