Lykketoft får ros trods beskyldninger om iltert temperament

valgt. Mogens Lykketoft blev blandt andet beskyldt for at være temperamentsfuld af Ventres Kristian Jensen, da der sidste år skulle vælges ny formand for Folketinget.
valgt. Mogens Lykketoft blev blandt andet beskyldt for at være temperamentsfuld af Ventres Kristian Jensen, da der sidste år skulle vælges ny formand for Folketinget.
Lyt til artiklen

Selvom det ikke var uden postyr, da Mogens Lykketoft (S) i oktober 2011 blev valgt til Folketingets formand, får han nu - ved slutningen af sit første folketingsår som »ham, der ringer med klokken» - karakteren »bestået« af sine politiske modstandere.

En af dem er Venstres gruppeformand, Kristian Jensen, der forud for udnævnelsen af Lykketoft som formand kritiserede den 66-årige socialdemokrat for at have et iltert temperament efter en episode under valgkampen, hvor han overfusede en journalist.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her