I dag må Sass Larsen - måske - fortælle om PET-afgørelse

Lyt til artiklen

Er det rimeligt, at den socialdemokratiske gruppeformand, Henrik Sass Larsen, ikke må indvie offentligheden i, hvad der fik Politiets Efterretningstjeneste til at fælde hans ministerdrømme kort efter valget i efteråret? Det spørgsmål giver Folketingets ombudsmand, Jørgen Steen Sørensen, i dag sin vurdering af i den højest spektakulære sag. »Jeg forventer mandag formiddag at kunne offentliggøre min vurdering af nogle af de forhold, som Henrik Sass Larsen har klaget til mig over. Det gælder navnlig spørgsmålet om, hvorvidt Henrik Sass Larsen med rette blev pålagt tavshedspligt om de oplysninger, der lå til grund for, at han ikke kunne sikkerhedsgodkendes og derfor måtte trække sig som ministerkandidat«, forklarer ombudsmanden.

PET såede tvivl om Sass Larsen
Henrik Sass Larsen stod efter valget som en oplagt favorit til posten som finansminister, men få dage før posterne blev fordelt, måtte han sande, at den drøm - foreløbig - brast.

Nemlig da Politiets Efterretningstjeneste havde meddelt, at tjenesten ikke kunne sikkerhedsgodkende ham. Angiveligt på grund af lidt for tætte forbindelser til Køge-rockeren ’Suzuki-Torben’. Offentlige myndigheder behøver i princippet ikke at følge en udtalelse fra Folketingets Ombudsmand, men de gør det i praksis altid. Derfor er ombudsmandens vurdering i dag formentlig afgørende for, om offentligheden får indsigt i, om det blot var en kort sms-kontakt mellem Sass Larsen og føromtalte ’Suzuki-Torben’, der var udslagsgivende. Vurderingen ventes derfor ikke kun med spænding hos hovedpersonen, men formentlig også i Statsministeriet, Justitsministeriet og ikke mindst Politiets Efterretningstjeneste.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her