Lykketoft: Dansk-tysk samarbejde er forbillede

Lyt til artiklen

Folketingets formand, Mogens Lykketoft (S), håber, at Slesvig-Holstens forfatningsdomstol midt i juni fastslår, at Sydslesvigsk Vælgerforening, SSV, fortsat vil være fritaget for den tyske spærregrænse på fem procent.

»Jeg håber og tror, at en god afgørelse både bliver afslutningen på polemikken om SSV's virke både som mindretalsparti og regeringsparti«, siger han på Flensborghus ved de danske årsmøder i Sydslesvig, som i weekenden blev holdt for 89. gang.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her