Færøerne vil i EU's indre marked

EU. »Når vi har løst sildesagen, går vi direkte ind i forhandlinger med EU om at få en ny aftale«, siger lagmand Kaj Leo Johannesen.
EU. »Når vi har løst sildesagen, går vi direkte ind i forhandlinger med EU om at få en ny aftale«, siger lagmand Kaj Leo Johannesen.
Lyt til artiklen

Færøerne vil gå målrettet efter at blive en del af EU’s indre marked, så det lille øsamfund får langt bedre muligheder for at handle med varer, tjenester og arbejdskraft.

Sådan lyder meldingen fra Færøernes lagmand, Kaj Leo Holm Johannesen, der gennem mange måneder har ligget i diplomatisk krig med EU om de sildekvoter, som inden længe fører til, at EU indfører handelsboykot over for Færøerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her