Folketingets 179 medlemmer skal på arbejde i storebededagsferien.
Den socialdemokratiske folketingsgruppe er blevet bedt om at stå til rådighed for at stemme om et indgreb i lærerkonflikten i morgen fredag og muligvis også lørdag.
Det erfarer politiken.dk.
Vedtages indgrebet i weekenden, kan lærerne vende tilbage på arbejde mandag morgen.
Ziegler: Jeg kan godt forstå, at samfundet har mistet tålmodighedenNetop nu mødes regeringens ministre for at planlægge indgrebet, og kl. 10.00 præsenterer statsminister Helle Thorning Schmidt (S), beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) og børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S) indgrebets detaljer.
Ifølge Politikens oplysninger vil indgrebet afskaffe lærernes omstridte arbejdstidsaftale, så skolelederne får større indflydelse på tilrettelæggelsen af lærernes arbejde.
LÆS ARTIKEL
Regeringen vil afskaffe lærernes arbejdstidsaftaleKompensationen til lærerne bliver bedre, end kommunerne havde lagt op til i de kuldsejlede overenskomstforhandlinger.
fortsæt med at læse




























