Storpolitisk spil er i gang om Grønlands råstoffer

råstoffer. Interessen er stor fra udlandet, og især Kina, om de råstoffer, der er - og formodes at være - i og omkring den grøndlandske indlandsis.
råstoffer. Interessen er stor fra udlandet, og især Kina, om de råstoffer, der er - og formodes at være - i og omkring den grøndlandske indlandsis.
Lyt til artiklen

Den grønlandske regering er gået ind i afgørende forhandlinger med Kinas største statsbank om finansieringen af et stort mineprojekt uden for Nuuk, som vil give kineserne adgang til Grønlands eftertragtede naturressourcer.

Det sker, samtidig med at Forsvarets Efterretningstjeneste i sin årlige rapport advarer om, at den store interesse for blandt andet Grønlands råstoffer fra stormagter som USA, EU, Rusland og Kina sætter store sikkerhedsmæssige interesser i spil.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her