Presseopbudet var enormt, da de radikale folketingsmedlemmer i dag drypvis ankom til partiets gruppemøde på Christiansborg.
På den lange røde gang stod op mod 30 journalister med mikrofon, diktafon og blok og hungrede efter bare den mindste kommentar til kulturminister Uffe Elbæks (R) verserende nepotismesag. Men de blev alle skuffede.
LÆS OGSÅ Elbæk til vennerne på Facebook: Embedsmændene bakkede mig op
Ingen ønskede at sige noget. Med undvigende øjne sneg den ene politiker efter den anden forbi.
Gruppeformand Marianne Jelved og næstformand Sofie Carsten Nielsen ankom sammen, og så begge lettere overraskede ud ved synet af de glubske mediefolk.
Sammenbidte styrrede de direkte mod gruppeværelsets dør uden at sige en lyd.
Opbakningen fra Østergaard
Så var udenrigsordfører Rasmus Helveg Petersen straks lidt mere samtalevillig.
Kan Uffe Elbæk blive som minister, blev han spurgt:
»Det er ikke mig, der skal have en kommentar til det«, svarede han og skyndte sig så videre.
Kommentatorer: Elbæk hænger i en meget tynd trådDen første radikale minister, der ankom til gruppemødet, var uddannelsesminister Morten Østergaard.
Ligesom de øvrige forsøgte han sig først med »ingen kommentarer«, men da tv-folkene foran ham dannede en mur, svang han sig op til at sige: »Jeg har fuld tillid til Uffe Elbæk«.
Hvad siger du til, at han har givet urigtige oplysninger?
»Det er op til den enkelte at vurdere«.
Højt humør hos SF
Både partiformand Margrethe Vestager og hovedpersonen selv, Uffe Elbæk, lod vente på sig.
I skarp kontrast til stemningen hos Det Radikale Venstre var de brede smil hos SF's folketingsmedlemmer, der blot få meter længere nede ad gangen ankom til gruppemøde samtidig.
LÆS OGSÅ Kredsformand har stadig tillid til Elbæk
Humøret var højt og blandt andre Özlem Cekic tog storsmilende billeder med sin telefon af de mange folk med kameraer og tomme blokke.
fortsæt med at læse




























