Birthe Rønn bryder partilinje og stemmer imod asylstramninger

Nejstemme. En blåstempling fra Institut for Menneskerettigheder var ikke nok for Birthe Rønn Hornbech til at stemme for ny asyllov.
Nejstemme. En blåstempling fra Institut for Menneskerettigheder var ikke nok for Birthe Rønn Hornbech til at stemme for ny asyllov.
Lyt til artiklen

Selvom Institut for Menneskerettigheder har sagt god for regeringens forslag om ændringer på asylområdet, stemte den tidligere integrationsminister Birthe Rønn Hornbech alligevel imod.

Hun havde på forhånd meldt ud, at hun ville stemme imod, fordi hun mener, at forslaget ikke overholder de konventioner, Danmark har underskrevet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her