Krigspenge skal gå til ny fredsfond

Fred. Dansk udenrigspolitik skal være mindre krigerisk, siger udenrigsminister Villy Søvndal (SF).  Foto: Peter Mydske
Fred. Dansk udenrigspolitik skal være mindre krigerisk, siger udenrigsminister Villy Søvndal (SF). Foto: Peter Mydske
Lyt til artiklen

De penge, Danmark sparer ved at trække sig ud af Afghanistan om tre år, skal bruges til at opbygge og sikre demokratier i Afrika og Mellemøsten gennem civile projekter. Udenrigsminister Villy Søvndal (SF) lancerer i et interview med Politiken i dag en ny freds- og stabiliseringsfond, der skal forebygge nye konflikter i svage stater.

Pengene kommer blandt andet fra de kommende års besparelser i Afghanistan, hvor Danmarks krigsindsats forventes afviklet inden udgangen af 2014. »I forbindelse med de omvæltninger, vi ser i Nordafrika og Mellemøsten, er det vigtigt at forstå, at hvis den her proces skal lykkes, er vi nødt til at være til stede«, siger den nye udenrigsminister. Verden kortsluttede under Bush Fredsfonden bliver den første konkrete udmøntning af regeringens nye sikkerhedspulje, som Villy Søvndal på få år håber at få op på over en milliard kroner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her