Danmark giver grønt lys: EU skal kunne straffe os

Lyt til artiklen

Danske landmænd, forskere og virksomheder kan miste milliarder i EU-støtte, hvis den danske regering i fremtiden bryder med EU’s krav til den økonomiske politik.

Det er konsekvensen af strammere regler for finanspolitikken, som et flertal i Folketinget har givet statsminister Lars Løkke Rasmussen grønt lys til at godkende. Mens Løkke i dag drøfter de vidtgående forslag på et EU-topmøde i Bruxelles, vil Dansk Folkeparti afkræve finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) en forklaring på, at regeringen kan acceptere økonomiske EU-sanktioner mod Danmark. Sanktioner udvides til flere lande Økonomiske sanktioner kan i dag kun bruges mod eurolande.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her