Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Thornings afløser: »Jeg skal nok tage hatten af, når jeg kommer ind i folketingssalen«

Stedfortræder. Socialdemokraten Lars Aslan Rasmussen er ikke helt uvant med politik. I 10 år han har siddet i Københavns Borgerrepræsentation, men får nu en chance i Folketinget, hvor han overtager Helle Thorning-Schmidts plads.
Stedfortræder. Socialdemokraten Lars Aslan Rasmussen er ikke helt uvant med politik. I 10 år han har siddet i Københavns Borgerrepræsentation, men får nu en chance i Folketinget, hvor han overtager Helle Thorning-Schmidts plads.
Lyt til artiklen

»Der kommer helt klart en meget sekulær stemme ind på Borgen«.

Sådan lyder det fra socialdemokraten Lars Aslan Rasmussen, der står til at overtage den tomme stol i Folketinget, når tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt forlader tinget til fordel for en toppost i Save the Children International.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Hvad sker der, hvis man er vågen i 24 timer på Roskilde Festival? Det satte Felix Thorsen Katzenelson og hans lydkollega Jonas Bach-Madsen sig for at undersøge - og gik fra at være veludhvilede journalister til at blive ølbongende, jointrygende og smatdansende festivalgæster. Fra klokken 6 til 6 mødte de veninder på bongjagt, fyre med fetaopskrifter, festlige frivillige og en masse kærlighedspåvirkede festivalgæster.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her