Hård omskæringsdebat i SF: Pia Olsen imod forbud

Lyt til artiklen

SF’s formand, Pia Olsen Dyhr, giver nu sin holdning til kende i et ømtåleligt emne internt i partiet. Nemlig debatten om, hvorvidt partiet skal arbejde for et forbud mod omskæring af drenge under 18 år, hvis der ikke i det enkelte tilfælde er medicinske grunde til det.

Forslaget kommer til afstemning, når partiet i weekenden holder landsmøde i Vejle. Pia Olsen Dyhr henviser til, at den officielle vurdering hos Sundhedsstyrelsen er, at der ikke er »sådanne risici ved indgrebet, når det foretages korrekt og af kompetente læger, at styrelsen finder anledning til at anbefale et forbud af rituel omskæring af drengebørn«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her