Lars Seier: Det bliver ydmygende for Løkke

indspark. grundlægger af Saxo Bank, Lars Seier Christensen, forudser, at statsminister Lars Løkke Rasmussen kommer til at bøje sig for Liberal Alliances krav om fem procentpoint lavere topskat til alle.
indspark. grundlægger af Saxo Bank, Lars Seier Christensen, forudser, at statsminister Lars Løkke Rasmussen kommer til at bøje sig for Liberal Alliances krav om fem procentpoint lavere topskat til alle.
Lyt til artiklen

»Så dumt, så dumt.... hvorfor dog kun gå 90 pct af vejen? Så skal vi igennem en besværlig og ydmygende proces for Lars Løkke, før han alligevel kommer til at give sig. Ufatteligt at man ikke kan forstå så klar en besked, som den Anders (Samuelsen, LA-formand, red.) har givet«.

Grundlæggeren af Saxo Bank, Lars Seier Christensen, ærgrer sig gul og blå over, at statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i går i en tale på Facebook gjorde det klart, at regeringens udgangspunkt for 2025-forhandlingerne er, at en topskattelettelse på fem procent kun skal gælde for danskere med en lønindskomst på under én million kroner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her