Morten Messerschmidt (DF) trækker på skuldrene over, at den terrordømte Said Mansour ifølge marokkanske medier er dømt til døden i Marokko, på trods af at den forrige regering forsikrede om det modsatte ved udvisningen.

Morten Messerschmidt: Dødsdømte Said Mansours klynk vil ikke blive hørt

Morten Messerschmidt går ikke ind for dødsstraf, men mener samtidig ikke, at den danske stat bør sikre dødsdømte Said Mansours menneskerettigheder. Han skæbne er ene og alene Marokkos ansvar nu, mener DF-politikeren.  Foto: Annika Byrde/POLFOTO
Morten Messerschmidt går ikke ind for dødsstraf, men mener samtidig ikke, at den danske stat bør sikre dødsdømte Said Mansours menneskerettigheder. Han skæbne er ene og alene Marokkos ansvar nu, mener DF-politikeren. Foto: Annika Byrde/POLFOTO
Lyt til artiklen

Skal der indføres dødsstraf i Danmark?

»Nej. Det er mange år siden, vi afskaffede dødsstraf. Jeg kan huske, at Herman Bang beskrev den sidste offentlige henrettelse nede på Lolland, og det satte så mange følelser i gang, at man allerede på et meget tidligt tidspunkt valgte at afskaffe det. Og det er jeg glad for. Jeg er ikke tilhænger af dødsstraf i Danmark, men jeg er pinligt og nærmest ydmygt bevidst om, at de love, man vedtager i Folketinget, kun gælder for den danske jurisdiktion«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her