I et nyt udspil lægger de radikale op til, at flere af målsætningerne i klimaloven skal hæves, og samtidig vil partiet i sidste ende genforhandle aftalen. Dansk Erhverv er positive over for udspillet.
Radikale vil genåbne klimaloven: 100 procents reduktion af CO2 er ikke godt nok
De radikale ønsker at hæve ambitionerne på klimaområdet. I forbindelse med partiets landsmøde i weekenden fremlægger man et nyt udspil, der lægger op til at hæve ambitionerne i den allerede vedtagne klimalov. Foto: Peter Hove Olesen
Lyt til artiklen
Henter...
Klimamålsætningen om en 70-procents reduktion i 2030 skal nærme sig 80 procent, og derefter skal Danmark på sigt blive et 110 procent grønt samfund, der indfanger mere CO2, end det udleder.
Det er nogle af pointerne i Radikale Venstres klimaudspil, som fremlægges på partiets landsmøde denne weekend.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.