Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Regeringen afsætter 500 millioner kroner årligt til at sikre basale færdigheder i dansk og matematik hos de 10 procent fagligt svageste elever. Skoleledere kalder ideen »gammeldags«.

Fagligt svage elever skal have ekstraundervisning i små hold

Illustration. Originalfoto Anders Holst Pedersen
Illustration. Originalfoto Anders Holst Pedersen

Fremover skal grundskolens svageste elever have særundervisning i små hold for at sikre, at de forlader skolen med de basale færdigheder i matematik og dansk.

På finanslovforlaget, der kommer i denne uge, vil SVM-regeringen afsætte de første 35 millioner kroner til at sætte gang i den storstilede satsning på såkaldt særligt tilrettelagte læringsforløb, som fra 2028 og frem vil koste 500 millioner kroner årligt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Der er mange grænseoverskridende måder at blive såkaldt cancelleret på. Men her i 2026 viser det sig, at der er mindst lige så mange måder at få et comeback på. Hvad var det, #metoo satte i gang, og har vi glemt det? I podcasten 'Den Levende' undersøger Eva Eistrup og Lotte Folke, hvordan man gør comeback. De kigger nærmere på Johnny Depp, Martin Brygmann, Naser Khader, Peter Aalbæk og flere. Hvad skal der til for at komme tilbage i manegen i 2026, og hvis hjælp skal man have?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her