Politisk ligger de konservative rigtigt, mener en stor del af partiets bagland. Til gengæld vil et stort mindretal af med Søren Pape som formand. Mona Juul ses som oplagt afløser.

»Jeg er bange for, at det løb er kørt«: Mange konservative vil af med Søren Pape Poulsen som formand

Den konservative folketingsgruppe smiler og tager selfie under Folketingets markering af tronskiftet i januar. En ny rundspørge kan måske få smilet til at stivne. Foto: Finn Frandsen
Den konservative folketingsgruppe smiler og tager selfie under Folketingets markering af tronskiftet i januar. En ny rundspørge kan måske få smilet til at stivne. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

På den ene side kan en ny rundspørge i det konservative bagland betegnes som positiv læsning for de konservative. Der er udbredt tilfredshed, når det gælder den førte politik.

Blandt de 153 konservative byrådsmedlemmer og vælgerforeningsformænd, der har deltaget i Politikens rundspørge, erklærer hele 134 sig helt eller overvejende enige i, at Det Konservative Folkeparti grundlæggende har den rigtige politiske linje på Christiansborg. Kun 12 mener det modsatte.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her