Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Torsdag blev Martin Lidegaard Radikales nye formand – men det kommer næppe som en overraskelse for dem, som kender ham.

Portræt: For to år siden overvejede han at smække med døren. Nu er han de radikales nye leder

Foto: Miriam Dalsgaard
Foto: Miriam Dalsgaard

Torsdag blev Martin Lidegaard Radikale Venstres nye politiske leder. Officielt skete det torsdag aften klokken 18.30, men den garvede politiker har længe været et oplagt bud til posten.

I tirsdags blev han genvalgt med 7.167 personlige stemmer i Nordsjællands Storkreds, som den største stemmesluger i den nye radikale folketingsgruppe. Det er en hel del flere end de 517 stemmer, der med nød og næppe fik ham valgt ind i Folketinget for første gang i 2001.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her