Synet af en autostol i salgsudstillingen vækker forventning om kompetent rådgivning, men i første omgang råder en ekspedient os til at placere en autostol bagudvendt i forsædet.
Vi får dog en anden besked, da en mandlig kollega tager over: Det går slet ikke, hvis airbaggen ikke kan slås fra. Han mener, at børn kan placeres i en autostol foran en aktiv airbag fra 11-måneders alderen. Også en 6-7-årig kan sidde foran, hvis sikkerhedsselen kan indstilles, så den ikke sidder hen over børnenes hals.
Airbag kan ikke slås fra
Sælgeren mener først, at vi kan få pladskabalen til gå op i en Suzuki Liana, men da han kommer i tanke om, at airbaggen ikke kan slås fra foran, trækker han i stedet børnefamilietrumfen frem: Citroën Berlingo. Der er plads til alle, inklusive barne- og klapvogne. Tag alle ungerne og deres stole og vogne med og kom og få en prøvetur. Men ring lige i forvejen, lyder hans afskedshilsen. Godt: Tilbyder at demonstrere en løsning med børn, autostole og barnevogn. Skidt: Modstridende og fejlagtige oplysninger om placering af børn i bilen.




























