Det er ikke mere end nogle uger siden, Simon Kay fik lavet en tatovering på overarmen. Det bliver ikke den sidste.
»Det er en japansk lykke-buddha, der står for visdom. Jeg havde været inde i en periode, hvor tingene ikke flaskede sig. Og den minder mig om, at man skal få det bedste ud af det værste. Jeg fik den lavet, fordi den symboliserer nogle ting, jeg kunne stå inde for: fred, god karma og et positivt livssyn«, siger Simon Kay. Et stykke kage
Han er allerede begyndt at tænke på den næste tatovering. Han er altid blevet kaldt ’Kage’, fordi hans efternavn Kay lyder lidt som ’kage’, når det udtales på dansk. Derfor skal han have tatoveret et stykke kage på kroppen. Han er nu også ret glad for kager.
»Jeg har en kageklub sammen med en ven, hvor vi mødes hver fredag og spiser kager. Bagefter giver vi kagerne karakterer efter, hvor godt de smager. Det er tit kager, vi selv bager, eller gode kvalitetskager, som vi køber hos en konditor. Det er ikke bare roulader fra Netto«.
Hans tatovering symboliserer positivitet
Lyt til artiklen