Stine Goya -bulles d'été

Lyt til artiklen

Om kollektionen
»Den er inspireret af atmosfæren omkring overklassen, og den verden der eksisterede omkring kystområdet og feriekolonien The Hamptons tæt ved New York«, fortæller Stine Goya og fortsætter:

»Strandpromenader, eksistensnydelse, sensualitet og et fravalg af de tidligere generationers seriøsitet har inspireret kollektionen, som hengiver sig til drømme og det smukke«.

Silhuetten »Silhuetten er feminin og slank, med en kant af kontur omkring skuldrene og fremhævelse af taljen. Jakker er tætsiddende og bukserne har et præg af det maskuline selv om de udformes i bløde og lette silker, det bevæger sig med kroppen«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her