Et antal kvinder i Danmark går rundt med bryster lavet af ulovlig og potentielt farligt silikone uden at vide det - og uden at man kan opspore dem. Kvinderne har fået indopereret franske brystproteser som er lavet af industrisilikone i stedet for silikone godkendt til mennesker. De franske proteser var dengang lovlige, men blev forbudt i 2010, da silikonen måske er kræftfremkaldende. Professor: Meget uheldig situation Det er især den københavnsk privatklinik ved navn "Privatklinikken" der brugte de nu ulovlige brystimplantater, indtil den lukkede i 2008, hvorefter samtlige journaler blev destrueret, fortæller klinikkens daværende ejer Niels Ole Bohn. Det betyder, at Sundhedsstyrelsen nu ikke kan finde frem til de kvinder, der har fået indopereret de måske farlige brystimplantater på Privatklinikken. »Det er en meget uheldig situation for de kvinder. Det er jo ikke sikkert, at de er opmærksomme på, at det lige præcis er dem, der har fået det implantat, der nu er problemer med«, siger Mette Hartlev, professor i sundhedsret fra Københavns Universitet til DR. LÆS OGSÅOmstridte silikonebryster er solgt under andet navn Lægeklinikker har pligt til at opbevare lægejournaler i mindst 10 år, og derfor måtte Privatklinikken altså ikke bortskaffe journalerne for de brystopererede kvinder. »De regler har jo lige præcis til formål at man skal kunne gå tilbage og se hvilken behandling patienterne har fået, hvis der efterfølgende opstår nogle problemstillinger«, siger Mette Hartlev. LÆS OGSÅ30.000 franske kvinder skal have fjernet farlige plastikbryster Efter implantatet blev forbudt i Frankrig i 2010, kontaktede Lægemiddelstyrelsen de klinikker, som havde benyttet silikoneimplantatet og bad klinikkerne om at informere de pågældende kvinder. Styrelsen fulgte dog aldrig op på brevet, der ikke er nået frem til den lukkede klinik. Sundhedsstyrelsen er nu i gang med at undersøge sagen. Ifølge souschef for tilsyn, Anna Murphy, har man en formodning om, at journalerne findes et sted, så kvinderne kan blive orienteret.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























