Unge rygere dulmer nerverne med smøger

Dulmende. Nikotin stimulerer de receptorer i hjernen der har at gøre med følelser - derfor bliver rygere nedtrykte, når de holder op.
Dulmende. Nikotin stimulerer de receptorer i hjernen der har at gøre med følelser - derfor bliver rygere nedtrykte, når de holder op.
Lyt til artiklen

Efter et skænderi med mor. Før en nervepirrende eksamen. Når det eftertragtede studiejob går til konkurrenten. Unge danske rygere har klart sværest ved at holde sig fra smøgerne, når livet går dem imod og deres følelser er belastede. Det fremgår af tal, som Statens Institut for Folkesundhed lægger frem onsdag. 2.033 rygere mellem 15 og 25 år er blevet præsenteret for 13 forskellige situationer og har svaret på, hvornår de »helt sikkert« vil tænde en cigaret.

Bruger smøger i svære situationer
Flest svarer, at de ryger, når de er urolige og stressede, nervøse, kede af det eller bekymrede.

Mellem 17 og 27 procent af de unge svarer, at de helt sikkert vil ryge i disse fire forskellige emotionelle situationer. Derimod svarer markant færre, at de altid ryger til fester, eller når de laver lektier. Kun mellem 6 og 16 procent vil helt sikkert ryge i de ni sociale og rutinemæssige situationer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her