Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

For 30 millioner kroner seksuel sundhed, tak

Undervisning. 30 millioner er afsat til at fremme seksuel sundhed over de næste tre år.
Undervisning. 30 millioner er afsat til at fremme seksuel sundhed over de næste tre år.

Seksualitet, prævention, kønsidentitet og personlige grænser bliver fortsat en del af danske børns skoleskema. Regeringen, Enhedslisten og SF har netop afsat 30 millioner kroner over de næste tre år til at fremme seksuel sundhed. Penge, som kommer til at gå til organisationen Sex & Samfund, der hvert år giver 15.000 børn og unge seksualundervisning og står bag den populære Uge Sex-kampagne, der sidste år nåede ud til 360.000 elever.

I efteråret blev dele af organisationens indsats bragt i fare, da et væsentlig mindre beløb end hidtil blev afsat i de såkaldte satspuljeforhandlinger, men med den ny aftale, der afsætter millionerne på finansloven, er fremtidens seksualundervisning sikret.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her