Tvangsoverspisere tilbydes ingen behandling

Der mangler specialiseret behandling for tvangsoverspisere. En sygdom der indebærer svær overvægt for langt de fleste af patienterne.
Der mangler specialiseret behandling for tvangsoverspisere. En sygdom der indebærer svær overvægt for langt de fleste af patienterne.
Lyt til artiklen

Personer, der lider af spiseforstyrrelsen tvangsoverspisning, må i dag lede forgæves efter specialiseret behandling.

Og det på trods af at tvangsoverspisning eller binge eating disorder (BED) er en psykiatrisk lidelse på linje med anoreksi og bulimi. Og at der er udviklet en effektiv behandling mod sygdommen, som 40.000-50.000 borgere lider af ifølge Sundhedsstyrelsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her