Endnu et dødsfald med corona bekræftet i Danmark

Der er fortsat færre personer, som er indlagt på en intensiv afdeling med coronavirus. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Der er fortsat færre personer, som er indlagt på en intensiv afdeling med coronavirus. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Der er bekræftet yderligere et corona-relateret dødsfald i Danmark, viser Statens Serum Instituts opdatering mandag.

Dermed har 605 personer med coronavirus mistet livet i Danmark.

Antallet af indlagte er også steget med fire siden seneste opdatering fredag. Dermed er 35 personer indlagt med coronavirus.

Selvom antallet af indlagte er steget med fire, er det stadig lavere end for en uge siden. Her var 37 indlagt med coronavirus.

30 døde i Sverige

Af de 35 personer, der er indlagt med coronavirus, er ni personer indlagt på en intensiv afdeling. Af dem er fire tilknyttet en respirator.

Myndighederne kommer ikke længere med en opdatering i weekenderne, og derfor er mandagens opdatering den første siden fredag.

Det totale antal smittede i Sverige ligger nu på 67.667 personer.

Der er registreret yderligere 30 døde med coronavirus i Sverige. Dermed er i alt 5310 personer døde med coronavirus, oplyser den svenske sundhedsstyrelse, Folkhälsomyndigheten.

Det totale antal smittede i Sverige ligger nu på 67.667 personer.

2423 personer får eller har fået intensiv behandling for Covid-19.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her