Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Hvis aktiviteten i samfundet fortsætter som nu, vil der være mellem 2.000 og 4.500 smittede om dagen, når vi går ind i årets sidste måned. Sådan lyder et dugfrisk estimat fra seruminstituttets matematiske eksperter.

Statens Serum Institut varsler op til 4.500 smittede dagligt ved starten af december

Der er igen blevet skruet op for testkapaciteten i Danmark i forbindelse med de seneste ugers stigende smittetal. Foto: Marius Renner
Der er igen blevet skruet op for testkapaciteten i Danmark i forbindelse med de seneste ugers stigende smittetal. Foto: Marius Renner

Allerede i begyndelsen af julemåneden kan det daglige smittetal for corona nå sit højeste niveau under hele epidemien, hvis aktiviteten i samfundet fortsætter som i øjeblikket.

Det fremgår af et nyt notat fra ekspertgruppen for matematisk modellering under Statens Serum Institut. Det kommer frem på dagen, hvor der med næsten 2.000 positive coronaprøver er konstateret det højeste antal smittede i knap ti måneder.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her