Trods mange vaccinerede kan den øgede samfundsaktivitet betyde, at flere bliver indlagt til efterår og vinter.

Sundhedsstyrelsen: Stor risiko for overbelastning af sygehusene over efterår og vinter

Sundhedsstyrelsen vurderer, at der er ’stor risiko for overbelastning af sygehusene i efteråret og vinteren’. Foto: Mads Nissen
Sundhedsstyrelsen vurderer, at der er ’stor risiko for overbelastning af sygehusene i efteråret og vinteren’. Foto: Mads Nissen
Lyt til artiklen

Der er ’stor risiko for overbelastning af sygehusene i efteråret og vinteren’.

Det skriver Sundhedsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Direktør Søren Brostrøm siger i pressemeddelelsen, at der allerede nu er meget travlt på landets sygehuse, og at personalet ’løber stærkt’.

»Samtidig har vi ikke den robusthed, som vi tidligere har haft, fordi der har været pres på i en lang periode nu, og der er simpelthen mindre overskud end normalt«, siger han.

Styrelsen oplyser i samme ombæring, at det kan blive nødvendigt at udskyde planlagte behandlinger på grund af den øgede belastning.

Det gælder både planlagte operationer og ambulante besøg - altså behandlinger, hvor patienten ikke bliver indlagt, men får behandling samme dag, som vedkommende kommer til lægen eller på sygehuset.

»Det bliver desværre nok sådan, at mange patienter vil komme til at opleve, at deres behandling eller besøg på sygehuset bliver udskudt«, siger Søren Brostrøm.

Opdateres

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her