Allerede nu kæmper hospitaler for at få vagtplaner til at hænge sammen. Det kan meget snart blive endnu sværere. En ny risikovurdering af omikron varsler udbrud på hospitaler, og om kort tid vil det daglige smittetal formentlig krydse 10.000.

SSI: Høj risiko for, at omikron sender stimer af hospitalsansatte hjem

Smitte blandt personale vil betyde, at en del må sendes hjem og ikke kan passe patienter. Statens Serum Institut beretter i ny risikovurdering om høj risiko for udbrud blandt de ansatte på sygehusene. Foto: Finn Frandsen
Smitte blandt personale vil betyde, at en del må sendes hjem og ikke kan passe patienter. Statens Serum Institut beretter i ny risikovurdering om høj risiko for udbrud blandt de ansatte på sygehusene. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Med eksponentielt stigende smittetal er der alvorlig risiko for, at der opstår store udbrud med coronasmitte blandt sygeplejersker, læger, portører og andre ansatte på hospitalerne, der i forvejen er belastede på grund af mangel på personale kombineret med et pres fra patienter med covid-19 og andre sygdomme.

Det konstaterer Statens Serum Institut i en ny risikovurdering af omikron, der forventes at blive den mest dominerende virusvariant i løbet af de næste dage med vedvarende daglige smittetal over 10.000, hvilket der på intet tidspunkt under epidemien er blevet registreret i Danmark.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her