Sygeplejersker blev belønnet med særlige tillæg, fordi der var behov for dem. Den model kan komme i spil igen, skriver Anders Legarth Schmidt i denne sundhedsanalyse.
Opskrift fra corona kan vise vej mod højere løn til (nogle) sygeplejersker
Under coronaepidemien fik sygeplejersker på afsnit, der behandlede covidpatienter, et ekstra tillæg. Nu vil regeringen belønne de hospitalsmedarbejdere, der er »behov« for. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen
Henter...
Under tv-debatten mellem de tre kandidater til statsministerposten overtog K-formand Søren Pape Poulsen et øjeblik rollen som udspørger. Mette Frederiksen havde kort forinden åbnet for, at personale på sygehuse skal have mere i løn. Hvem er det, der skal have flere penge, ville Pape vide.
»Det er dem, vi har behov for«, sagde statsministeren.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.