Flere dansksprogede hjemmesider er blevet politianmeldt for at sælge medicin ulovligt.

Hjemmesider anmeldt efter ulovligt salg af vægttabsmedicin

Lyt til artiklen

Lægemiddelstyrelsen har politianmeldt 26 dansksprogede hjemmesider for at sælge medicin ulovligt.

Det skriver Lægemiddelstyrelsen i en pressemeddelelse tirsdag.

Størstedelen af forhandlerne sælger potensmidler. Samtidig er der fundet hjemmesider, hvor der foregår illegalt salg af vægttabsmedicin og diabetesmedicin som Wegovy og Ozempic, skriver Lægemiddelstyrelsen.

De to præparater, der begge laves af Novo Nordisk, har hurtigt opnået popularitet.

Derfor kommer det heller ikke bag på Lægemiddelstyrelsen, at der foregår ulovligt salg af den receptpligtige medicin.

»Der er ingen overraskelser eller nye tendenser, som vi ikke i forvejen havde kendskab til«.

»Som følge af den store efterspørgsel og medieopmærksomhed havde vi desværre forventet et øget illegalt udbud af semaglutid-præparaterne Ozempic og Wegovy«, siger enhedschef Jeanne Majland.

Anmeldelserne er sket som led i global aktion ledet af det internationale politisamarbejde Interpol.

Aktionen fandt sted mellem 3. og 10. oktober. På verdensplan er over 1300 hjemmesider lukket, og 72 personer er blevet anholdt.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her