Kosmetik til Bratz-dukker gav brandsår

Bratz-dukkerne er meget populære, men deres allergifremkaldende makeup er under skarp kritik.
Bratz-dukkerne er meget populære, men deres allergifremkaldende makeup er under skarp kritik.
Lyt til artiklen

Små brandsår i ansigtet og blødende sår på læberne. Det var nok ikke lige det, de små piger drømte om, da de prøvede deres dukkers kosmetik på sig selv.

De populære Bratz-dukker er igen kommet under skarp kritik. Miljøstyrelsens kemikalieenhed har nemlig siden december 2008 set tre eksempler på børn, der har oplevet en kraftig allergisk reaktion på huden efter at have brugt kosmetik beregnet til deres dukker.

Den ene, en 6-årig pige, forvekslede tuben med hårfarve med tuben med lipgloss. Det medførte flere måneders blødende sår på hendes læber. En anden af ulykkerne skete, da en 8-årig pige farvede sit hår med hårfarven, og fik lidt farve på huden, der gav hævelse og små brandsår i ansigtet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her