20 eller 70 år: Sådan kan alle træne op til at løbe et maraton

Ingen hindring. Hvis helbredet ellers er iorden, så er alder ingen undskyldning for ikke at komme ud på vejene. Arkivfoto: Morten Langkilde
Ingen hindring. Hvis helbredet ellers er iorden, så er alder ingen undskyldning for ikke at komme ud på vejene. Arkivfoto: Morten Langkilde
Lyt til artiklen

Spørgsmål fra 61-årig læser:

Jeg har siden februar løbet hver anden dag. Jeg ville gerne af med dellerne på maven, og derudover har jeg nok altid drømt om at løbe et maraton.

Jeg har valgt Eremitageløbet på 13,3 km som et første trin, og i løbet af de sidste seks måneder har jeg gradvist øget distancen fra 4 km til 14,2 km. Men jeg er ret flad og udmattet efter mine løb på 14,2 km, og tanken om sidenhen at øge distancen med bare 50 procent til et halvmaraton virker lidt uoverskuelig.

Er der nogle grænser for, hvor meget man kan træne sig op til, når man er startet i en relativt sen alder? Eller eksisterer grænsen kun i mit hoved?

LÆS ARTIKELKlarlund: Her er forudsætningerne for den sublime sportspræstation I løbet af de seks måneder har jeg tabt 5,5 kg (fra 83,5 til 78 kg og et BMI på 20,51), og dermed er en del af dellerne forsvundet. Vægttabene kom ret pludseligt og koncentreret efter nogle måneders løb, men er herefter standset.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her