Praktiserende læger skruer ned for antidepressiv medicin

Faldende. Forbruget af antidepressiv medicin på sygehusene er det samme, mens faldet er sket hos de praktiserende læger
Faldende. Forbruget af antidepressiv medicin på sygehusene er det samme, mens faldet er sket hos de praktiserende læger
Lyt til artiklen

Salget af antidepressiv medicin har været faldende de sidste år. I 2011 toppede salget med 83,9 dagsdoser pr 1.000. indbyggere. I 2013 var antallet faldet til 78,9 dagsdoser. Det viser tal fra Statens Seruminstitut.

Samtidig viser tallene, at forbruget af antidepressiv medicin på sygehusene er det samme, mens faldet er sket hos de praktiserende læger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her