Bertel Haarder ønsker definition af lærermobning

Undervisningsminister Bertel Haarder (V) er forbavset over resultaterne i undersøgelsen, men ser ikke grund til indgriben her og nu. Arkivfoto.
Undervisningsminister Bertel Haarder (V) er forbavset over resultaterne i undersøgelsen, men ser ikke grund til indgriben her og nu. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

En ny undersøgelse fra Dansk Center for Undervisningsmiljø viser, at hver tiende danske skolebarn bliver mobbet af deres lærer i folkeskolen.

Undervisningsminister Bertel Haarder (V) har læst rapporten om elevernes oplevelser med mobning, og han kalder rapporten grundig. Det får dog ikke ministeren til at kræve øjeblikkelig indgriben i forholdene i folkeskolen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her