Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Skoleelever: God ide med mere undervisning i eksamensfag

UNDERVISNING. Formanden for Danske Skoleelever mener, at det er positivt, at Kolding Kommune opfordrer deres skoler til at undervise ekstra i de fag, som niende klasserme skal til prøve i.
UNDERVISNING. Formanden for Danske Skoleelever mener, at det er positivt, at Kolding Kommune opfordrer deres skoler til at undervise ekstra i de fag, som niende klasserme skal til prøve i.

Mere undervisning i de specifikke fag, som niende klasserne skal til afgangsprøve i og mindre i de andre fag, er en god ide, hvis man spørger formanden for skoelevernes interesseorganisation, Danske Skoleelever (DSE).

»Det synes jeg faktisk, er helt fint, at man fokuserer på prøvefagene, så eleverne bliver mere sikre på de fag, for eksamenerne fylder meget i vores hoveder for tiden. Det håber jeg da også, at min egen skole gør, men det betyder ikke, at man skal glemme de andre fag«, siger Agnete Vienberg Hansen, der er formand for Danske Skoleelever.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her