På mange videregående uddannelser er der en stor overvægt af det ene køn. Ifølge en kønsforsker viser det, at vi på mange måder ikke har et ligestillet samfund, og det kan skabe problemer på arbejdsmarkedet.

Kønsforsker: Kønsopdelte uddannelser bekræfter, at vi på mange måder ikke har et ligestillet samfund

I Danmark er nogle videregående uddannelser meget kønsopdelt. Ifølge køns- og uddannelsesforsker vidner det om mønstre, hvor blandt andet kvinder i højere grad vælger de mellemlange videregående uddannelser som sygeplejerske, pædagog og lærer.  Foto: Linda Kastrup/Ritzau Scanpix
I Danmark er nogle videregående uddannelser meget kønsopdelt. Ifølge køns- og uddannelsesforsker vidner det om mønstre, hvor blandt andet kvinder i højere grad vælger de mellemlange videregående uddannelser som sygeplejerske, pædagog og lærer. Foto: Linda Kastrup/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

I sommeren 2019 blev 64.150 nye studerende optaget på landets videregående uddannelser. Det viser de endelige tal fra Forsknings- og Undervisningsministeriet. Ifølge Kvinfo er 57 procent af de optagne kvinder, men dykker man ned i de enkelte uddannelser, er kønsfordelingen på nogle studier meget skæv.

Steen Baagøe Nielsen er køns- og uddannelsesforsker ved RUC, og ifølge ham er kønnet helt afgørende for vores studievalg, selv om samfundet ønsker mere ligestilling.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her