Sagen om en elev på Oure Efterskole har fået debatten omkring racisme i uddannelsessystemet til at blusse op.

Efterskoleforeningen: Vi har ikke et særligt problem med racisme, men vi har et særligt ansvar

Hvis der opstår en situation med diskrimination i idrætsundervisningen, så møder samme underviser eleverne i spisesalen og næste morgen. Det giver efterskolerne en unik mulighed for at håndtere problemer med sexisme, mobning og racisme, mener formand for Efterskoleforeningen.  Arkivfoto Valdemar Ren
Hvis der opstår en situation med diskrimination i idrætsundervisningen, så møder samme underviser eleverne i spisesalen og næste morgen. Det giver efterskolerne en unik mulighed for at håndtere problemer med sexisme, mobning og racisme, mener formand for Efterskoleforeningen. Arkivfoto Valdemar Ren
Lyt til artiklen

Siden det fredag blev offentligt kendt, at en elev på Oure Efterskole var stoppet efter at have oplevet racistisk mobning og ikke følt, at ledelsen tog sagen alvorligt, har Oure Efterskole mødt kritik for sin håndtering. Eleverne er efterfølgende blevet bortvist, og skolen har taget kritikken til sig.

Efterskoleforeningen vil ikke kommentere på den konkrete sag, men foreningen tager ifølge formanden afstand fra mobning og racisme i alle sammenhænge. Han har dog ikke noget indtryk af, at racisme er et særligt problem på efterskoler.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her