Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Danske Gymnasier frygter frafald på de gymnasiale uddannelser, fordi flere unge vil få længere til skole.

Partier står fast på lodtrækning, når mange vil på samme gymnasium

Rysensteen Gymnasium i København, hvor studenter her springer ud i 2020,  er et af de gymnasier, der ifølge beregninger især vil skulle gøre brug af lodtrækning fremover.  Foto: Jens Hartmann Schmidt
Rysensteen Gymnasium i København, hvor studenter her springer ud i 2020, er et af de gymnasier, der ifølge beregninger især vil skulle gøre brug af lodtrækning fremover. Foto: Jens Hartmann Schmidt
Lyt til artiklen

Når unge søger ind på en gymnasial uddannelse til næste år, vil der være vindere og tabere.

En del af dem risikerer at tabe i en lodtrækning om at komme ind på det ønskede gymnasium. Også selv om de bor tæt på. I stedet risikerer de at blive sendt til et andet gymnasium, der ligger op til 60 minutter væk fra deres bopæl, fordi en anden elev, der bor langt væk, har vundet i lodtrækningen og får pladsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her