Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Tidligere elever vil genrejse Sydlangelands Maritime Efterskole

Sydlangelands Maritime Efterskole var i 27 år en del af fødekæden til 'Det Blå Danmark'. Så skiftede de fokus til action, og i 2014 gik skolen konkurs. Nu vil tidligere elever genrejse skolen.
Sydlangelands Maritime Efterskole var i 27 år en del af fødekæden til 'Det Blå Danmark'. Så skiftede de fokus til action, og i 2014 gik skolen konkurs. Nu vil tidligere elever genrejse skolen.

Det begyndte med en farveltur. En lille flok tidligere elever på Sydlangelands Maritime Efterskole, de senere år kendt som Actionefterskolen, ville tage ned til Langeland for at kaste et sidste blik på en skole, der i deres øjne havde været med til at forme deres liv – og som nu var gået konkurs.

Men så greb det om sig, fortæller Michael Dræby Meisel, der var en del af den første håndfuld elever fra samme årgang, som besluttede sig for at tage af sted til landsbyen Bagenkop, hvor de nu tomme skolebygninger ligger:

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her