Faxehus Efterskole er en af de efterskoler i landet, hvor krop og bevægelse fylder allermest. Men hvilken kropsdel har de nye elever selv haft særligt fokus på i de første uger på skolen? Det har Politiken spurgt dem om.

Forstuvede ankler, blå mærker og afbleget hår: Nye elever viser den del af deres krop frem, som efterskolelivet har sat det største aftryk på

Louie Mirabel Steckhahn på 15 år holder rigtig meget i hånd for tiden. I løbet af de første uger på efterskole er han nemlig blevet kæreste med en af de andre elever.  Foto: Jens Hartmann Schmidt/POLFOTO
Louie Mirabel Steckhahn på 15 år holder rigtig meget i hånd for tiden. I løbet af de første uger på efterskole er han nemlig blevet kæreste med en af de andre elever. Foto: Jens Hartmann Schmidt/POLFOTO
Lyt til artiklen

Louie Mirabal Steckhahn, 15 år, 9. klasse

»Min hånd, fordi jeg har holdt meget i hånd med min dame. I aften og alle de andre aftener har vi holdt i hånd og puttet. Vi fletter fingre, når vi går en tur ved stranden, og når vi sidder ved siden af hinanden i spisesalen. Og så har vi også haft to tv-aftener, hvor vi har kigget på en MacBook og set Netflix og selvfølgelig flettet fingre«.

Mathilde Trebbien, 16 år, 10. klasse

»Min ankel, som nu er forstuvet. Det skete, fordi jeg var til valgfag i bold og leg og skulle løbe op ad en bakke, hvor jeg trådte forkert ned på foden og vrikkede om. Det er lidt svært nu, fordi jeg bor på anden sal og skal op og ned ad trapperne. Så de første par dage blev jeg hjulpet af to piger, som jeg bor sammen med. Så kunne jeg hænge over dem og hinke op på anden sal«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her