Pædagogprisen 2023
Bekymringer om stoffer, bolig og jobcentret forsvinder: Hun har fundet en måde at gøre en forskel for hjemløse
Fodbold er centralt i socialpædagog Birgitte Thessens arbejde på et herberg. Det giver både rum til glædesudbrud og alvorlige samtaler. Hun er en liga for sig, hvis man spørger en beboer.
Hvem vil starte inde?«.
Birgitte Thessen står lænet op ad et plankeværk, der omkranser en lille kunstgræsbane. Så rejser hun sig og ser rundt på en klump af mennesker i røde fodboldtrøjer, der bølger i vinden. En af spillerne krammer Birgitte Thessen og læner hovedet på hendes skulder.
»Du skal starte inde med mig«, siger spilleren og begynder at massere hendes nakke.
Selv om Birgitte Thessen selv »elsker fodbold«, som hun siger, vil hun helst have nogle af de syv fremmødte beboere fra Kollegiet Gl. Køge Landevej, et herberg i Valby i København, på banen.
Sidste år indstillede Birgitte Thessens datter hende til Politikens Pædagogpris for som socialpædagog at bruge fodbold i sit arbejde. Hun endte ikke med at gå videre som nomineret, men hun og andre dygtige pædagoger landet over har muligheden igen. Man kan nemlig nu indstille sin kandidat til Politikens Pædagogpris 2023.
Birgitte Thessen skal ikke spørge mange gange, før hun får samlet nok spillere til at spille dagens første kamp. En af dem, der lunter ind på banen, er Osman. Han har mange positive ting at sige om hende:
»Birgitte, hun er top. Hun er Premier League«, siger han og griner.
Mød Birgitte Thessen og Osman på video – du slår lyden til i nederste højre hjørne: