Studerende er langt mere målrettede i dag end for få år siden

så er det nu!  70 studerende fra 'Generation Målrettet svedte  i tirsdags over deres eksamen  i forhandling og konfliktløsning i organisationer, som er en del af deres studier  på Copenhagen Business School.
så er det nu! 70 studerende fra 'Generation Målrettet svedte i tirsdags over deres eksamen i forhandling og konfliktløsning i organisationer, som er en del af deres studier på Copenhagen Business School.
Lyt til artiklen

Der er mange fordomme om studerende. De er dovne og utilfredse og studerer i en evighed, inden de får byttet et færdigt speciale til et eksamensbevis.

Men noget tyder på, at virkeligheden er ganske anderledes: At de studerende faktisk er ambitiøse og hårdtarbejdende og mere optagede af karriere end af caffe latte.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her